HAKKIMIZDA

SILA BEBEK, ABLASININ HAYATINI KURTARACAK

Anasayfa / Hakkımızda / Sizden Gelenler
Ucun zamandır kendini kurtaracak olan iliği bekleyen 7 yaşındaki Sude, 3 yıldır lösemi tedavisi görüyordu. Ta ki doktorlar ailesine "Son çare doku uyumlu bir kardeş" diyene kadar.

SILA BEBEK, ABLASININ HAYATINI KURTARACAK

Ucun zamandır kendini kurtaracak olan iliği bekleyen 7 yaşındaki Sude, 3 yıldır lösemi tedavisi görüyordu. Ta ki doktorlar ailesine "Son çare doku uyumlu bir kardeş" diyene kadar.

Necmi ve Sinem Solak çifti tek çocuklarına konan lösemi teşhisiyle yıkılmışlardı. Bu süreçte kızlarını ayakta tutabilmek uğruna pek çok oyuna başvuran anne Sinem Solak, o günlerdeki duygularını şu cümlelerle ifade ediyor:

"Sude bu süreçten daha fazla etkilenmemeliydi. Aklıma "Hayat Güzeldir" filmi geldi. Hastane sürecinin bir yarışma olduğunu, aldığı her puana karşı ona ödül olarak ilaç vereceklerini söylüyordum."

 

"Doku uyumlu bir kardeş Sude'yi kurtarabilir"

Bu dönemde birçok zorlukla karşılaşan Solak ailesi Memorial Hastanesi Tüp Bebek, Androloj i ve Genetik Bölümü doktorlarının "Doku uyumlu bir kardeş Sude'yi kurtarabilir" demesi üzerine tekrar bir umut kazandı. Daha sonra tüp bebek yöntemiyle çok sayıda embriyo oluşturularak, genetik tanı yöntemiyle en uygunu seçildi ve anneye nakledildi.

 

PGT yöntemi Solak ailesine umut oldu

Eylül 2005'te Memorial Hastanesi Tüp Bebek, Androloji ve Genetik Merkezinde Prof. Dr. Semra Kahraman ile tanıştıklarını belirten Solak çifti, PGT yöntemiyle seçilen embriyolardan hamile kalınabileceği ve doğacak bebeğin Sude'yi kurtarabileceğini duyduklarında tekrar umutlandılar, İlk uygulamalar başarısız oldu. Ama sonunda başarı elde edildi. Anne karnındaki bebeğin dokularının uyum sağlayacağı anlaşıldı ve hamilelik süreci başlatıldı.

   

Ve Sıla geldi...

Sinem Solak'ın hamileliliği adım adım İzlendi ve Sude'ye hayat verecek olan Sıla Bebek, 3 Nisan 2007de dünyaya geldi. Büyük bir umutla beklenen kardeşin tahlil sonuçlan da, İliğinin yüzde 100 Sude'ye uyum sağlayacağını gösterdi. Nisan ayında dünyaya gelen Sıla Bebek, 6 aylık olduğunda gireceği operasyonla ablasına ilik vererek onun lösemiyi yenmesini sağlayacak.

 

PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) yöntemi

PGT yönteminde en önemli koşul, annenin genç ve yumurta rezervinin çok olmasıdır. Anneden alınan yumurta ve babadan alınan (spermlerle çok sayıda embriyo oluşturulur. Bu embriyolarla nakil yapılacak kişinin dokuları karşılaştırılır, sağlıklı ve uygun doku uyumuna sahip embriyo olmuşsa transfer tamamlanır.

SAYFA BAŞINA DÖN