HAKKIMIZDA

MEMORIAL HASTANESİ TÜP BEBEK MERKEZİ EMILY'NİN HAYATINI KURTARDI

Anasayfa / Hakkımızda / Sizden Gelenler
Talasemi hastası Emily için tek kurtuluş doğacak kardeşlerinden alınacak kök hücre nakliydi. Ciancane çifti, İtalya'da yasalar önlerine engel olunca tedaviyi İstanbul’da sürdürdü. Memorial Hastanesinde elde edilen embriyolardan doğan kardeşi, Emily’i sağlığına kavuşturdu.

MEMORIAL HASTANESİ TÜP BEBEK MERKEZİ EMILY'NİN HAYATINI KURTARDI

Talasemi hastası Emily için tek kurtuluş doğacak kardeşlerinden alınacak kök hücre nakliydi. Ciancane çifti, İtalya'da yasalar önlerine engel olunca tedaviyi İstanbul’da sürdürdü. Memorial Hastanesinde elde edilen embriyolardan doğan kardeşi, Emily’i sağlığına kavuşturdu.

İtalya'da yaşayan 14 yağındaki Emily talasemi hastasıydı. Akdeniz ülkelerinde sıklıkla görülen bir kan hastalığı olan talasemi, alyuvarlarda yapım bozukluğuna sebep olan genetik bir hastalık, Hücrelerde hasara yol açan talasemi, kalp yetmezliği, seker hastalığı, gelişme geriliği, hormonal yetersizlik gibi ciddi problemleri gündeme getirerek hastanın ömrünü kısaltıyordu. Vücudunda demir birikmesini önlemek İçin günde 12 saat ilaç tedavisi gören ve iki yaşından İtibaren ayda İki kez kan alarak hayatta kalan Emily’nin çocukluğu hastane koridorlarında geçiyordu. Doktorlar, çocuklarına şifa arayan Maria ve Antonlo Giancane çiftine hep aynı öneriyi getiriyordu: Emily'nin kurtulması için yeniden çocuk sahibi olmalısınız...

 

İşi şansa bırakmadılar

Giancane çiftinin yeni çocuklarından alınacak kök hücreler Emilye tekrar hayat verecekti, kalyan çift Emily İçin bir değil iki çocuk sahibi oldu. Ne var ki dokular Emilye uymuyordu. O halde denenecek son bir yol kalmıştı: Üçüncü doğumu tüp bebek yöntemiyle elde edilecek embriyolardan doku uyumu olan ile yapmak… Laboratuvar ortamında yapılacak genetik İncelemenin (PGT) ardından dokusu uyan embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi İle Is sansa bırakılmayacaktı. Ülkeleri İtalya'da Katolik kilisesinin bu yöntemi yasaklaması nedeniyle Giancane ailesi, çıktıkları umut yolculuğunda rotalarını Türkiye'ye çevirdiler.

 

Umutlar Türkiye’de

Roma'da moleküler biyolog olarak görev yapan Dr. Francesco Fionentino, böyle bir operasyonun Türkiye'de aynı kalitede ve çok daha uygun bir fiyata yapılabileceğini söyleyerek Memorial Hastanesi'ni önerdi. Maria Cristina ve Antonio Giancane, bu öneriyi dikkate alarak 2004 Ağustos'unda Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne başvurdu. İlk denemede hamilelik sürmedi. 2005'in Mart ayında yapılan İkinci denemede anneden toplanan 11 yumurtadan, 5 sağlıklı embriyo elde edildi.

Talasemi taşımayan ve doku grubu Emilye uyan tek embriyo anneye nakledildi. İtalya'ya döndüler. 12 gün sonra Cristina'nın hamileliği kesinleşmişti. O günleri "Sanki 12 yıI gibi geldi" sözleriyle anlatan Cristina, bebeğini 2005 Kasım ayında dünyaya getirdi.

Minik Daniele dört ayını doldurunca, Policlinlco San Matteo KJiniğl'nde, önce kanından sonra kemik İliğinden kök hücre toplandı. Kök hücreler, kemoterapi tedavisiyle bağışıklık sistemi baskılanan Emilye nakledildi. Kinikte gecen üç ayın sonunda Emliy’ye aktarılan sağlıklı kök hücrelerinin işe yaradığı anlaşıldı. Mutlu haber, uzun yıllar ve boşa çıkan onca umuttan sonra nihayet gelmişti.

 

Emily ve kardeşi Daniele

Emily artık gülüyor

Bugün artık altı kişilik geniş ve güzel bir aile olan Giancane çifti o günleri anarken bir itirafta da bulunuyor: "Aslında TV'de izlediğimiz bazı görüntüler nedeniyle Türkiye'ye çekinerek geldik. Aklımızda binlerce soru vardı. Endişeliydik. Bir yandan da geride bıraktığımız 3 çocuk nedeniyle çok sıkıntılıydık. Hastanede çok büyük destek gördük. Bu destek, İstanbul'un büyüklüğü ve karmaşasını, kaygılarımızı unutturdu. En kısa zamanda çocuklarımızı da Türkiye'ye getirmek istiyoruz."

Emily için kan nakilleri ve her gün saatlerce ilaç alma zorunluluğu ile geçen günler geride kaldı. Günlerini artık 9 aylık olan kardeşi Daniele İle oynayarak geçiren Emily, iki yıl boyunca her 20 günde bir bazı testler yaptırarak kontrol altında olacak.

SAYFA BAŞINA DÖN