Vuslat Eren şu an 6 aylık ve ailesinin en büyük neşe kaynağı, adından da anlaşılacağı gibi vuslatlarına eren çift, bebeklerine bu ismi koymayı uygun görmüşler.

 

İLK TÜP BEBEK DENEMESİNDE VUSLAT'A KAVUŞTULAR

Vuslat Eren şu an 6 aylık ve ailesinin en büyük neşe kaynağı, adından da anlaşılacağı gibi vuslatlarına eren çift, bebeklerine bu ismi koymayı uygun görmüşler.

Reyhan, Yahya Bilgin çifti ve bebekleri Vuslat Eren Bilgin

 

Reyhan ve Yahya Bilgin cifti 6 yıllık çocuk özlemini ilk | denemede giderdi. Evlendikten sonraki 8 senelik süreçte hastaneye hiç gitmediler. Doğal yollarla çocuk sahibi olmaya çalıştılar fakat 30'lu yaşlara gelen çift, çevresindeki insanların da çabası ile doktora gitmeye ikna oldular. Konya'daki bir hastaneye giden çift bazı küçük merkezlerin tüp bebek uygulaması için uygun bir yer olmadığını, profesyonel çalışmadıklarını duyunca tüp bebek tedavisinde en iyi merkezi araştırmaya başladı. Konya'daki profesörlerin de yönlendirmesiyle Memorial Tüp Bebek Merkezi'ne ulaştılar. Araştırmaları sırasında Prof Dr. Semra Kahraman ve ekibiyle Memorial Tüp Bebek Merkezi'nin gazetelerdeki, dergilerdeki ve televizyondaki başarı örneklerini görünce hiç düşünmeden merkezine başvurdular. Bilgin çiftinin bebek sahibi olamamasındaki sebep, Yahya Beydeki sperm yetersizliği sorunuydu. Bunun dışında psikolojik etkenler de ön plana çıkmıştı. Çiftin uzun süredir bebek sahibi olamaması, tüp bebek tedavisi sırasında kendilerini nelerin beklediğini bilmemeleri çiftin strese girmesine sebep olmuştu. Deneyimli bir ekip sayesinde bu sorun tüp bebek tedavisi sürecinin aydınlatıcı ve tatmin edici bir şekilde açıklanması, gerekli telkinler, pozitif sıcak iletişim ve güler yüzlü hizmetin etkisiyle olumlu bir hal aldı. Bebek sahibi olmak için psikolojik olarak da pozitiftir ruh haline sahip olmanın çok önemli olduğunu söyleyen Bilgin ailesi bu konuda Prof! Dr. Semra Kahraman ve Uz Dr. Nur Dokuzeylül'le ve çok şey borçlu olduklarını belirtiyorlar. Bilgin çiftinin hayranlıklarını gizleyemedikleri bir nokta ise Prof Dr. Kahraman, Uz Dr. Dokuzeylül ve Memorial Tüp Bebek Merkezi ekibinin mesai saatleri dışında da kendileri ile ilgilenmeleri olmuş. Konya'dayken ve akşam saatleri olmasına rağmen gerek tedavi süreci ile ilgili gerekse sadece bir 'merhaba' demek için kendilerini aramalarının psikolojik anlamda çok büyük katkısının olduğunu vurguluyorlar.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ KORKULACAK BİR TEDAVİ YÖNTEMİ DEĞİL

Reyhan Hanım bir süre bir doktorun yanında çalışmıştı, burada tüp bebek yöntemiyle ilgili kulaktan dolma bilgiler yüzünden çok korkmuş ve bu yöntemle tedavi olmayı aklından bile geçilmemişti. Tüp bebek yönteminin ağrılı ve zor bir süreç olduğunu düşünen Reyhan Hanım, bebeğini kucağına aldığında ise bu bilgilerin tamamen yanlış olduğunu, onca zaman tüp bebek tedavisinden neden korktuğuna bir anlam veremediğini söylüyor.

 

Dr. Nur Dokuzeylül

Bilgin çifti bize ilk olarak 2009 Ocak ayında başvurdu. Geldiklerinde psikolojik olarak oldukça yıpranmış ve umutlarını kaybetmişlerdi. Yapılan ayrıntılı tetkikler sonucunda şiddetli erkek faktörü saptanmıştı. Bu çiftte iyi embriyo kalitesi elde etmek adına yapılan en önemli işlem IMSI dediğimiz, spermin yaklaşık 8050 kere büyütülerek en iyi spermlerin seçiminin yapıldığı tekniğin merkezimizde uygulanması olmuştur. Bu teknikle elde edilen spermlerle mikroenjeksiyon uygulanmış ve ilk uygulamada gebelik elde edilmiştir. Gebeliğin de canlı ve sağlıklı bir doğumla sonuçlanması hepimizin yüzünü güldürmüştür. Günümüzde erkek kısırlığının giderek artması nedeniyle tüp bebek merkezlerine gelen çiftlerin neredeyse yansını erkek infertilitesi nedeniyle başvuran hastalar oluşturmaktadır. Bu olguda da olduğu gibi uygun seçilmiş hasta grubunda mevcut ileri tekniklerin uygulanması merkezimizin basansını açıklamaktadır.


Sizden Gelenler'e Geri Dön