HAKKIMIZDA

2nd International Conference on SCIENCE and MORAL PHILOSOPHY (ETHICS) OF ASSISTED HUMAN REPRODUCTION

Anasayfa / Hakkımızda / Bilimsel Toplantılar

28-29 Nisan 2006 tarihinde; Rbm Online Dergisi Editörü Prof. Dr. Robert G. Edwards toplatının Onursal Başkanı ve Memorial Hastanesi Tüp Bebek, Genetik ve Androloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman başkanlığında "2nd International Conference on SCIENCE and MORAL PHILOSOPHY (ETHICS) OF ASSISTED HUMAN REPRODUCTION" uluslararası toplantı gerçekleştirilmiştir. http://www.humanreproethics.org/

2nd International Conference on SCIENCE and MORAL PHILOSOPHY (ETHICS) OF ASSISTED HUMAN REPRODUCTION

Merkezimiz 28 -29 Nisan tarihlerinde çok önemli bir kongreye ev sahipliği yaptı. "2nd International Conference on SCIENCE and MORAL PHILOSOPHY (ETHICS) OF ASSISTED HUMAN REPRODUCTION (2. Yardımcı Üreme Tekniklerinde Bilim ve Etik) adlı kongre Swissotel de gerçekleştirildi. Başkanlığını Prof. Dr. Semra Kahraman’ın yaptığı kongrenin onursal başkanı ise tüp bebek tedavisini dünyada ilk uygulayan bilim adamı Robert Edwards idi. Alanlarında dünya çapında isim yapmış bilim adamlarının konuşmacı olarak katıldığı toplantı yurt dışından ve yurt içinden bilim adamları tarafından yoğun ilgi ile izlendi.

Tüp bebek tedavisi doğası gereği sadece tıbbi bir tedavi olarak değerlendirilemez. Zira çocuk sahibi olmanın psikolojik, sosyal ve toplumsal boyutları da mevcut. Diğer yandan bu alandaki bilimsel gelişmeler ile gelinen noktada Gebelik öncesi cinsiyet seçimi, Preimplantasyon (Tüp Bebek Uygulaması Öncesi) Genetik Teşhis, Yumurta ve Embriyo Bağışı, Kiralık Anne, Kök Hücre ve Klonlama gibi bir çok kavram gündelik konuşmalarımıza girdi. Bu kavramların hukuki, ahlaki, insani ve felsefi boyutları bundan iki yıl önce ilki Londra’da yapılan SCIENCE and MORAL PHILOSOPHY (ETHICS) OF ASSISTED HUMAN REPRODUCTION" ( Yardımcı Üreme Tekniklerinde Bilim ve Etik) adlı uluslar arası kongrede tartışılmaya başlandı. Kongre ikinci kez İstanbul’da tekrarlandı ve oturumlar sonunda ulusların bu konulardaki politikalarını önemli ölçüde etkileyebilecek sonuçlar elde edildi.

SAYFA BAŞINA DÖN