HAKKIMIZDA

Haberler

Anasayfa / Hakkımızda / Haberler

Uluslararası Preimplantasyon Genetik Tanı Cemiyetinin (PGDIS) Yıllık Kongresi

19 Ekim 2015

Uluslararası Preimplantasyon Genetik Tanı Cemiyetinin (Preimplantation Genetic Diagnosis International Society (PGDIS) Yıllık Kongresi 11-13 Mayıs 2015 tarihleri arasında Şikago’da gerçekleştirildi. Prof. Dr. Semra Kahraman PGDIS Başkanı olarak açılış konuşmasını ve iki önemli bilimsel sunumu gerçekleştirdi.

Uluslararası Preimplantasyon Genetik Tanı Topluluğunun 14 üncü kongresi 11-13 Mayıs 2015 tarihleri arasında Şikago’da. Prof. Dr. Semra Kahraman’ın başkanlığında gerçekleşen kongre ilk Preimplantasyon Genetik Tanı’nın gerçekleşmesinden 25 yıl sonra kongrenin ilk yapıldığı yer olan Şikago’da, PGT’nin çeyrek asırlık gelişimi kutlamaları ile gerçekleştirildi. 

 

 

Kongre süresince 3 gün boyunca tüm dünyadan bilimsel veriler tartışıldı. Kongrede Prof Dr. Semra Kahraman’da 2 ana konuşma gerçekleştirdi. İlk konuşma  bir PGT uygulamasının klinik embriyoloji  yönünden verilerini İstanbul Memorial Hastanesi bünyesinde elde edilen klinik deneyimlerini kapsamaktaydı. Diğer konuşmada ise PGT yöntemi ile doğan sağlıklı kardeşlerden yapılan kemik iliği veya kordon kanı nakilleri sonrası Dünyadaki en fazla deneyime sahip merkez olarak iyileşen 49 çocuğun son durumları katılımcılar ile paylaşıldı. Dr Kahraman’in konuşmasının hemen ardından dünyada bu şekilde iyileşen ilk çocuğun (Fankoni anemisi) ve ailesinin duygularını katılımcılar ile paylaşmaları katilimcilara duygusal anlar yaşattı. 

 

 

Ayrıca İstanbul Memorial Hastanesi Genetik ve Embriyoloji Laboratuvarlarından Dr. Murat Çetinkaya ve Moleküler Biyolog Çağrı Beyazyürek  translokasyon olgularinda diğer kromozomların anormallik oranı artıyormu ve sürekli embiyo takip sistemlerinin kromozomal anormallikleri tahmin etmedeki rolü hakkında iki ayrı sunum gerçekleştirdiler. 

Kongrenin ana temalarından birini teknolojik gelişmelerin klasik polimeraz zincir reaksiyonu yönteminin yerini almaya başlayan yeni nesil dizileme sistemlerinde ki gelişmeleri ve klinik uygulama alanları üzerinde oldu.  Bu kapsamda yeni nesil dizileme sistemleri ile birlikte tüm array sistemlerinin de yardımcı üreme tekniklerindeki yeri nasıl daha faydalı kullanılabilir konusu tartışıldı. Yeni nesil dizileme ile aynı embriyoda kromozom bozukluğu,  genetik hastalık tanımlaması ve hatta HLA genotiplemesi yapılması mümkün olabiliyor.   

SAYFA BAŞINA DÖN