HAKKIMIZDA

Haberler

Anasayfa / Hakkımızda / Haberler

Tüp Bebekte Tek Embriyo Dönemi

01 Ekim 2015

Günümüzde tüp bebek tedavisinde canlılık oranı en yüksek embriyoları seçmek için blastokist aşamasına kadar büyütülmeleri amaçlanmaktadır. Laboratuvar koşullarında 5. güne ulaşabilen embriyolar rahimde tutunma potansiyeli en yüksek olanlardır. Çünkü doğal hamilelikte de embriyo blastokist aşamasında rahimde tutunmaktadır.

Ancak bu 5-6 gün süren kültür sırasında tutunma şansı yüksek olan embriyolar blastokist aşamasına ulaşmakta iken başarılı ilerleyemeyen embriyoların gelişimleri yavaşlamakta ya da durmaktadır. Dolayısıyla blastokist kültürü en iyi embriyoların seçimini doğal olarak sağlayan bir yöntemdir.

 

 

Blastokist aşamasına gelmiş embriyoları olan genç hastalarda tek veya iki embriyo transferi yapıldığında gebelik oranları istatistiksel olarak fark etmemekte fakat iki embriyo transfer edildiğinde ikiz gebelik oranları anlamlı bir şekilde artmaktadır. İkiz gebelik oluştuğunda ise düşük, erken doğum, bebeklerde mental motor gelişme geriliği ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riskleri artmaktadır. Ayrıca gebelik seyrinde anne adayının kanama, tansiyon yüksekliği ve gebeliğe bağlı şeker hastalığı gelişme olasılığı artmaktadır. Tekil gebelikler anne adayı için daha emniyetli olup zamanında ve sağlıklı doğum yapma ihtimali daha yüksektir.

İstanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde blastokist aşamasında tek embriyo transfer edilen hastalarda gebelik oranı %52 iken 34 haftanın altında erken doğum riski %11’dir. İki blastokist transfer edilen hastalarda ise gebelik oranı istatistiksel olarak değişmezken erken doğum riski %35’dir. İki blastokist transfer edilen her 3 çiftin bir tanesinde ikiz gebelik oluşmaktadır. Sonuç olarak, ikiz gebeliklerde erken doğum riski üç kat artmaktadır. Diğer önemli bir sorun ise 28. hafta öncesi oluşan çok erken doğumlardır. İki blastokist transferi yapılan hastalarda 28. hafta öncesinde gerçekleşen çok erken doğum oranı %20 olup bu bebeklerde akciğer ve beyin problemleri olabilmekte, retina hasarına bağlı görme bozukluğu oluşabilmekte, ileride motor ve mental gelişimleri olumsuz etkilenebilmektedir.

Bu veriler doğrultusunda İstanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi olarak 40 yaş altı hastalarda blastokist aşamasında tek embriyo transferi ve kalan iyi kalite embriyoların dondurularak saklanması stratejisini uygulamaktayız. Yapılan uluslararası bilimsel çalışmalarda da çiftlere tıbbi olarak daha emniyetli olması nedeni ile blastokist aşamasına ulaşmış tek embriyonun transfer edilmesi önerilmektedir. Daha önce tekrarlayan başarısız tedavileri olan hastalarda veya blastokist kalitesinin çok iyi olmadığı durumlarda ise transfer edilecek embriyo sayısına laboratuvardaki embriyo gelişimi göz önüne alınarak karar verilmelidir.

SAYFA BAŞINA DÖN