HAKKIMIZDA

Eğitim Misyonumuz

Anasayfa / Eğitim Misyonumuz
Son 12 yılda yurt içi ve yurt dışından eğitim için başvuran 360’ın üzerinde jinekolog, genetik uzmanı, histolog-embriyolog, biyolog, moleküler biyolog ve veteriner kökenli kişi, Memorial Şişli Hastanesi’nde yardımcı üreme teknikleri ve preimplantasyon genetik tanı ile ilgili eğitim aldı.

Son 12 yılda yurt içi ve yurt dışından eğitim için başvuran 360’ın üzerinde jinekolog, genetik uzmanı, histolog-embriyolog, biyolog, moleküler biyolog ve veteriner kökenli kişi, Memorial Şişli Hastanesi’nde yardımcı üreme teknikleri ve preimplantasyon genetik tanı ile ilgili eğitim aldı.
Memorial Şişli Hastanesi IVF ve Genetik Merkezi, son 12 yıldır Sağlık Bakanlığı tarafından seçilmiş “Üremeye Yardımcı Tedavi Eğitim Merkezleri”nden biri olarak, teorik ve uygulamalı eğitim programını sürdürüyor. Bu program dahilinde; kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ile embriyologlar, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş teorik ve pratik eğitim konuları dahilinde altı ay süreyle eğitim alıyor. Eğitimlerin verilebilmesi için; tüp bebek merkezi bünyesinde yıllık belli sayıda tüp bebek tedavisi yapılabiliyor olması, merkezin Bakanlığa gönderilen verilerde başarısının belli oranda kanıtlanmış olması ve eğitim kadrosunda akademik unvanı olan eğiticilerin bulunması gerekiyor. Yılda 4800 çifte tedavi olanağı sağlayarak, ülkemizin tek merkezde en yüksek vaka sayısına sahip merkezi olma özelliğini taşıyan Memorial Şişli Hastanesi IVF ve Genetik Merkezi, her altı ayda toplam beş uzman ve embriyoloğa yardımcı üreme teknikleri konusunda eğitim veriyor. Bugüne kadar 92 doktor ve 30 biyolog olmak üzere toplam 122 kişinin bu kurslarda eğitilerek, sertifika almaya hak kazandığına dikkat çeken Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman, “Sertifika alan kişiler, bir ‘Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi’ni tek başına yönetebilecek ve konusuyla ilgili bilimsel gelişmeleri takip edip uygulayabilecek temel bilgileri ve uygulama becerilerini kazanmış addediliyor. Sertifika alan kursiyerlerimizin büyük bir kısmı bugün ülke çapında birçok merkezde başarılı çalışmalar yürütüyor” dedi.

Ayrıca dünya çapında eğitimler yapılıyor

Son 10 yıldır Memorial Şişli Hastanesi ve Preimplantasyon Genetik Tanı Uluslararası Cemiyeti’nin (PGDIS) ortaklaşa düzenlediği “Workshop on PGD of Genetic and Chromosomal Disorders” kurslarına da dünyanın 31 farklı ülkesinden 184 uzman katılımcı eğitim aldı. Bu kurslarda, katılımcılar genetik tanı yöntemleri konusunda eğitiliyor. Eğitim alanların birçoğu kendi ülkelerinde preimplantasyon genetik tanı yöntemlerinin ilk kez başlatılmasını veya yaygınlaştırılmasını sağlıyor. Bu kurslara ABD’den PGDIS Direktörü Prof. Dr. Anver Kuliev ile Avusturalya’dan Prof. Dr. Don Leigh’de eşlik ediyor. Her yıl tüm dünyadan sadece 15 kişinin kabulü ile sınırlı olan, dolayısıyla katılım için uzun bir bekleme listesi oluşan bu kurslarda ülkemizden de birçok katılımcı eğitim alıyor. Kurslar her sene Preimplantasyon Genetik Tanı Camiasının yıllık dünya kongresinin ardından, Memorial Şişli Hastanesi IVF ve Genetik Merkezi’nde yapılıyor.Singapur “General Hospital”’dan gelen IVF ekibi ile bilgi ve tecrübelerimizi paylaştık

Temmuz 2018'de, Singapur’un  “Singapore General Hospital” hastanesinden Assoc. Prof. Yu Su Ling ve senior embriyolog Amy Lee Preimplantasyon Genetik Tanı ile ilgili hasta seçimi, kontrollü ovarian stimülasyon için bireysel protokol seçimi, hasta hazırlama, embriyoloji ve genetik laboratuvarında yapılan işlemleri öğrenmek üzere İstanbul Memorial Şişli Hastanesi IVF ve Üreme Genetiği Bölümü’nde teorik ve pratik eğitim aldılar.


SAYFA BAŞINA DÖN