AYIN KONUSU

Ayın Konusu

Anasayfa / Ayın Konusu
Prof. Dr. Semra Kahraman Belgrad’da Merck Group tarafından düzenlenen IMPART, The 2019 Debate, Meeting of Minds to Maximize Success toplantısında davetli konuşmacı olarak iki konuşma geçekleştirdi.

Impart 6, The 2019 Debate: Meeting of Minds to Maximize Success Belgrad

Şubat 2019

Toplantıya iki konuşma ile katılan Prof. Kahraman ilk olarak Clinical Outcomes in Preimplantation Genetic Screening/Diagnosis for Aneuploidies; What to Do with Mosaic Embryos. Başlıklı konu paylaştı
İstanbul Memorial hastanesi IVF bölümünün PGT olgularını sunan Dr. Kahraman ayrıca mozaik tanısı konulan embriyolarda klinisyenin yaklaşımını ve bu embriyoların varlığına nasıl  davranılması gerektiği tartışıldı.

Ayrıca Prof. Semra Kahraman ve Prof. Peter Humaidan Freeze All for All Patients başlıklı tartışmayı gerçekleştirdiler. Prof. Humaidan’ın aksine Prof. Kahraman IVF olgularında rutin olarak tüm embriyoların dondurulmasının (all freeze) uygun olmadığını savundu. Tüp bebek uygulamasında elde edilen embriyoların polikistik over olguları ya da hormon tedavisine aşırı yanıt veren kadınlarda riskli ovarian hiperstimulasyon sendromundan korunmayı sağladığından bu vakalarda tüm embriyoların dondurulmasının uygun olduğunu belirtti. Ancak over rezervi normal ya da düşük olan vakalarda all freeze uygulamasının gebelik ve canlı doğum oranlarını arttırmadığı savundu. Hatta elde edilen oosit sayısının yeterli olmadığı düşük over rezervli kadınlarda dondurma işleminin tam tersine embriyolar için riskli olabileceğini tartıştı. Bu olgularda az yumurta eldesine bağlı kısıtlı sayıda gelişecek embriyoların dondurma için yeterli kalitede olmayabileceğini belirten Prof. Kahraman tam tersine bu embriyoların dondurma işleminden zarar görme riski olabileceğini bildirdi. Bunun da ötesinde dondurma, saklama, çözme, endometriumu hazırlama ve embriyo transferi gibi maliyeti arttıracak işlemlerin yapılmasının da maliyeti artıracağını belirtti. Katılımcılardan büyük ilgi gören bu iki oturumda Dr. Kahraman’a çok sayıda soru yöneltildi.

Toplantının son günü ise Prof. Semra Kahraman, Prof. Peter Humaidan, Prof. Carlo Alviggi ve Prof. Human Hatemi’nin katıldığı panelde katılımcılardan gelen çok sayıda sorular katılımcılar tarafında tatışıldı.

Prof. Human Hatemi,  Prof. Carlo Alviggi, Prof. Semra Kahraman ve Prof. Peter HumaidanSAYFA BAŞINA DÖN