AYIN KONUSU
Ayın Konusu

Ayın Konusu

Anasayfa / Ayın Konusu
Prof. Dr. Semra Kahraman Dünya Preimplantasyon Genetik Tanı Cemiyeti Başkanı seçildi. Aynı kuruluşun yönetim kurulu ve kurucu üyesi olarak 2002 yılından beri görev yapan Dr. Kahraman Ekim ayında Amerika’da düzenlenen American Society of Reproductive Medicine (ASRM) Kongresi sırasında...

Prof. Dr. Semra Kahraman Dünya Preimplantasyon Genetik Tanı Cemiyeti Başkanı seçildi…

Ocak 2011

Prof. Dr. Semra Kahraman Dünya Preimplantasyon Genetik Tanı Cemiyeti Başkanı seçildi. Aynı kuruluşun yönetim kurulu ve kurucu üyesi olarak 2002 yılından beri görev yapan Dr. Kahraman Ekim ayında Amerika’da düzenlenen American Society of Reproductive Medicine (ASRM) Kongresi sırasında yapılan oylamada mevcut oyların tümünü alarak 2013 – 2015 dönemi başkanı seçildi. Amerikalı bilim adamları ve genetik uzmanları tarafından kurulmuş olan Preimplantation Genetic Diagnosis International Society (PGDIS) bir önceki başkanı 2010 yılında Nobel ödülüne layık görülen ve Tüp Bebeğin Dünyadaki ilk uygulayıcısı Prof. Dr. Robert Edwards idi.

Kurucu üyeler arasında Amerikalı profesörlerden Prof. Joe Leigh Simpson, Prof. Anver Kuliev, Prof. Yury Verlinsky, Prof. Jacques Cohen gibi değerli bilim adamlarının yer aldığı PGDIS bünyesinde tek Türk olan Semra Kahraman bu saygın camianın başkanı seçilmesinin kendisi ve ülkemiz adına gurur verici olduğunu belirtti. Ayrıca 2013 yılında yapılacak olan Dünya Preimpantasyon Genetik Tanı Kongresi’nin İstanbul’da kendi başkanlığında düzenleneceğini bildirdi.

Yaşam tehdit eden genetik hastalıkların henüz gebelik oluşmadan implantasyon öncesi dönemde tanımlanmasını sağlayan preimplantasyon genetik tanı yöntemleri ülkemizde ilk kez 1997 yılında Prof. Dr. Semra Kahraman ve ekibi tarafından uygulanmıştır.

Üstteki fotoğraf Başkanlığını Prof. Robert Edwards ve Prof. Dr. Semra Kahraman’ın yaptığı,
2006 yılında İstanbul'da düzenlenen “Second International Conference on Science and Moral
Philosophy (Ethics)” kongresinde çekilmiştir.
SAYFA BAŞINA DÖN