AYIN KONUSU
Ayın Konusu

Ayın Konusu

Anasayfa / Ayın Konusu
Bu ay içinde gerçekleşen “Trofektoderm Biyopsisi ile Genetik ve Kromozomal Bozuklukların Preimplantasyon Genetik Tanısı” konulu, uygulamalı uluslararası eğitim programının 11.’si 29 Nisan – 1 Mayıs 2018 tarihlerinde PGDIS (Uluslararası Preimplantasyon Genetik Tanı Cemiyeti) ve İstanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek ve Üreme Genetiği Merkezi’nin ortak katkılarıyla Merkezimizin Embriyoloji ve Genetik Laboratuvarlarında düzenlendi...

11. “Trofektoderm Biyopsisi ile Genetik ve Kromozomal Bozuklukların Preimplantasyon Genetik Tanısı” konulu Uluslararası Workshop başarı ile tamamlandı1

Nisan 2018

 

Istanbul Memorial HasNisan ayi içinde gerçekleştirilen “Trofektoderm Biyopsisi ile Genetik ve Kromozomal Bozuklukların Preimplantasyon Genetik Tanısı” başlıklı uygulamalı uluslararası eğitim programının 11'incisi 29 Nisan – 1 Mayıs 2018 tarihlerinde PGDIS (Uluslararası Preimplantasyon Genetik Tanı Cemiyeti) ve İstanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek ve Üreme Genetiği Merkezi’nin ortak katkılarıyla Merkezimizin Embriyoloji ve Genetik Laboratuvarlarında düzenlendi.

Üç gün süren bu uluslararası eğitim programı için, Rusya, Bulgaristan, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Lübnan, İran, Irak, Kuveyt ve Türkiye’den 18 embriyolog ve genetik uzmanı İstanbul Memorial Hastanesinde buluştular.


Prof. Dr. Semra Kahraman

Prof. Dr. Semra Kahraman

Uluslararası Preimplantasyon Genetik Tanı Cemiyeti önceki dönem başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman, PGT Uluslararası Cemiyeti Bilimsel Direktörü Chicago’dan Prof. Dr. Anver Kuliev, Avustralya Next Generation Solutions’dan trofektoderm biyopsisinin dünyada’ki ilk uygulayıcısı Don Leigh, Genetik Laboratuvarı-PGT Direktörü Dr. Murat Çetinkaya ve Embriyoloji Laboratuvarı Kalite Sorumlusu Caroline Pirkevi’nin değerli katkılarıyla düzenlenen eğitim kursunda bilgi ve deneyimlerini paylaştılar.

Prof. Dr. Anver Kuliev

Prof. Dr. Anver Kuliev

Memorial Hastanesi Embriyoloji ve Genetik Laboratuvar’larında çalışan biyologlar bu alandaki son yenilikler ve çalışmalar hakkında teorik ve pratik eğitimleri kursiyerlerle paylaştılar. Onuncusunu düzenlediğimiz uluslararası eğitim kursu, Türkiye’deki diğer birçok merkezde çalışan embriyologların ve genetik uzmanlarının biyopsi teknikleri ve implantasyon öncesi genetik tanı uygulamaları hakkındaki teorik ve pratik bilgi birikimlerinin artmasına ve yeni bilgilerin aktarılmasına yardımcı olmuştur. Ayrıca, Genetik Laboratuvarı’nda kullanılan NGS sistemi ile preimplantasyon embriyolarından alınan biyopsi örneklerinin çalışılması, 24 kromozomun (22 otosom artı X / Y kromozomları) sonuçlarının anöploidi tespitine yönelik analizi gösterilmiştir. 

Dr. Don Leigh PhD

Dr. Don Leigh PhD

Bio. Caroline Pirkevi Çetinkaya PhD

Caroline Pirkevi PhD

SAYFA BAŞINA DÖN