AYIN KONUSU
Ayın Konusu

Ayın Konusu

Anasayfa / Ayın Konusu
İstanbul Memorial Şişli Hastanesi son 12 yılda yurtiçi ve yurtdışından eğitim için başvuran 360’ın üzerinde jinekolog, genetik uzmanı, histolog – embriyolog, biyolog, molekuler biyolog ve veteriner kökenli kişiye Yardımcı Üreme Teknikleri ve Preimplantasyon Genetik Tanı ile ilgili eğitim verildi.

MEMORİAL ŞİŞLİ HASTANESİ TÜP BEBEK MERKEZİ EĞİTİM MİSYONU

Ağustos 2017

Dünya çapında eğitimlere ev sahipliği yapıyor

Memorial Şişli Hastanesi IVF ve Genetik Merkezi

Son 12 yılda yurt içi ve yurt dışından eğitim için başvuran 360’ın üzerinde jinekolog, genetik uzmanı, histolog-embriyolog, biyolog, moleküler biyolog ve veteriner kökenli kişi, Memorial Şişli Hastanesi’nde yardımcı üreme teknikleri ve preimplantasyon genetik tanı ile ilgili eğitim aldı.

Memorial Şişli Hastanesi IVF ve Genetik Merkezi, son 12 yıldır Sağlık Bakanlığı tarafından seçilmiş “Üremeye Yardımcı Tedavi Eğitim Merkezleri”nden biri olarak, teorik ve uygulamalı eğitim programını sürdürüyor. Bu program dahilinde; kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ile embriyologlar, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş teorik ve pratik eğitim konuları dahilinde altı ay süreyle eğitim alıyor. Eğitimlerin verilebilmesi için; tüp bebek merkezi bünyesinde yıllık belli sayıda tüp bebek tedavisi yapılabiliyor olması, merkezin Bakanlığa gönderilen verilerde başarısının belli oranda kanıtlanmış olması ve eğitim kadrosunda akademik unvanı olan eğiticilerin bulunması gerekiyor. Yılda 4800 çifte tedavi olanağı sağlayarak, ülkemizin tek merkezde en yüksek vaka sayısına sahip merkezi olma özelliğini taşıyan Memorial Şişli Hastanesi IVF ve Genetik Merkezi, her altı ayda toplam beş uzman ve embriyoloğa yardımcı üreme teknikleri konusunda eğitim veriyor. Bugüne kadar 87 doktor ve 29 biyolog olmak üzere toplam 118 kişinin bu kurslarda eğitilerek, sertifika almaya hak kazandığına dikkat çeken Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman, “Sertifika alan kişiler, bir ‘Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi’ni tek başına yönetebilecek ve konusuyla ilgili bilimsel gelişmeleri takip edip uygulayabilecek temel bilgileri ve uygulama becerilerini kazanmış addediliyor. Sertifika alan kursiyerlerimizin büyük bir kısmı bugün ülke çapında birçok merkezde başarılı çalışmalar yürütüyor” dedi.

Ayrıca dünya çapında eğitimler yapılıyor

Son 10 yıldır Memorial Şişli Hastanesi ve Preimplantasyon Genetik Tanı Uluslararası Cemiyeti’nin (PGDIS) ortaklaşa düzenlediği “Workshop on PGD of Genetic and Chromosomal Disorders” kurslarına da dünyanın 28 farklı ülkesinden 166 uzman katılımcı eğitim aldı. Bu kurslarda, katılımcılar genetik tanı yöntemleri konusunda eğitiliyor. Eğitim alanların birçoğu kendi ülkelerinde preimplantasyon genetik tanı yöntemlerinin ilk kez başlatılmasını veya yaygınlaştırılmasını sağlıyor. Bu kurslara ABD’den PGDIS Direktörü Prof. Dr. Anver Kuliev ile Avusturalya’dan Prof. Dr. Don Leigh’de eşlik ediyor. Her yıl tüm dünyadan sadece 15 kişinin kabulü ile sınırlı olan, dolayısıyla katılım için uzun bir bekleme listesi oluşan bu kurslarda ülkemizden de birçok katılımcı eğitim alıyor. Kurslar her sene Preimplantasyon Genetik Tanı Camiasının yıllık dünya kongresinin ardından, Memorial Şişli Hastanesi IVF ve Genetik Merkezi’nde yapılıyor.


25 yıllık bilgi ve tecrübe yeni uzmanlara ışık oluyor

Tüp bebek alanında yaklaşık 25 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesiyle çok sayıda uzman ve embriyoloğun yetiştirilmesini, ülkemizde yardımcı üreme tekniklerinin gelişmesi ve yaygınlaşmasında bir görev olarak kabul ettiğini belirten Prof. Dr. Kahraman, eğitimde büyük katkıları olan İstanbul Memorial Şişli Hastanesi klinik IVF doktorlarına, embriyoloji laboratuvarı, genetik laboratuvarı ve androloji bölümüne eğitim konusundaki katkılarından dolayı teşekkür ettiğini sözlerine ekliyor.

 

 

SAYFA BAŞINA DÖN