AYIN KONUSU
Ayın Konusu

Ayın Konusu

Anasayfa / Ayın Konusu
Memorial Şişli Hastanesi’nde yıllık 5000’e yakın tüp bebek tedavisi gerçekleştiriliyor. Bu vakaların üçte birinden fazlası canlı doğumla sonlanıyor.

25 yılda 40 binden fazla bebek

Haziran 2016

Prof. Dr. Semra Kahraman, bu sayının Türkiye’de tüp bebek tedavisi ile tek bir merkezden elde edilen en yüksek bebek sayısı olduğunu belirtiyor.

Geçmişte bebek sahibi olmak isteyen çiftler, bu dileklerinin gerçekleşebilmesi için birçok tedavi yöntemi deniyordu. Ardından tıp bilimi ile teknolojinin ortaklaşa çalışması sonucu bu sorunun çözümünde devrim niteliğinde bir gelişme yaşandı. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yardımına mikroenjeksiyon yöntemi yetişti. 1993’te mikroenjeksiyon tedavisini Türkiye’de ilk kez uygulayan ve bu tekniğin ülkemizde yaygınlaşmasını sağlayan Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman, bugüne kadar yaptıkları tedavilerle 40 binden fazla bebeğin dünyaya geldiğini belirtiyor. Bu rakamın bir merkezden elde edilmiş en yüksek sayı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kahraman, “2010 yılından önce transfer edilen embriyo sayısında kısıtlama olmaması ve o dönemde çok sayıda çoğul gebelik elde edilmesi, sayının bu kadar yüksek olmasında rol oynuyor. Doğan bebek sayımızın bu rakamlardan daha da yüksek olma ihtimali var. Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen ve gebe kalan hastaların bir kısmının takipte kaybolması nedeniyle sayıyı tam olarak vermek zor” diyor.

 

YILLIK 5000’E YAKIN

2011 yılında Türkiye’nin ilk ISO 15189 akredite IVF laboratuvarı unvanını alan Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde yıllık 5000’e yakın tüp bebek tedavisi gerçekleştiriliyor. Bu vakaların üçte birinden fazlası canlı doğumla sonlanıyor. Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde artık blastosist döneminde tek embriyo transferi ve kalan embriyoların dondurularak saklanması politikası benimsendiğinden, çoğul gebelikler oluşmuyor. Böylece erken doğuma bağlı gebelik kayıpları çok nadir görülüyor. Gebeliği ilk üç aya ulaşan vakaların büyük çoğunluğu miadda doğum yapıyor.


Bebek resimleri için tıklayınız!

 

SAYFA BAŞINA DÖN